A magyarországi halfauna védelme többlépcsős rendszerben valósul meg. Első körben vannak a védett illetve szigorúan védett halfajok, amikre nem lehet horgászni. Persze elkerülhetetlen, hogy időnként egy-egy védett faj egyede horogra ne kerüljön, ekkor mindent el kell követnünk, hogy a hal mielőbb, sértetlenül kerüljön vissza éltető elemébe. Ez az oldal azonban nem az ilyen védelem alá eső fajokról, hanem a horgászható halakról szól.
Horgászható halainkat is több szabály védi:
- Tilalmi időszak
- Méretkorlátozás
- Mennyiségi korlátozás
Nézzük ezeket részletesebben!
Tilalmi időszak / méretkorlátozás

Nem annyira nehéz megjegyezni, hogy mely halfajok esnek méretkorlátozás illetve időszakos védelem alá, de a jobb áttekinthetőség miatt a fenti táblázatba rendeztem a jelenleg érvényes szabályozást.
Ökölszabályként elmondható, hogy azok a fajok amik méretkorlátozás alá esnek, tilalmi időszakkal is védettek, néhány kivétellel. A kivételek:
- A csapósügér tilalmi időszakkal védett, de méretkorláttal nem.
- A menyhal méretkorláttal védett, de nincs tilalmi időszaka.
- Van három halfaj (kecsege, széles kárász, vágó durbincs) a táblázatban, amelyek ugyan nem tartoznak a bevezetőben említett szigorúan védett halfajok közé, azonban 2015 eleje óta egész évben tilalmi időszakot élveznek.
A tilalmi időszakok kezdete és vége változhat abban az esetben, ha az ünnepnapra vagy hétvégére esik. Ebben az esetben rövidül a tilalmi időszak.
Mennyiségi korlátozás
Az alábbi fajokból naponta maximum három darab fogható, de ezekből a fajokból naponta összesen maximum öt darab fogható:
- balin
- compó
- csuka
- fogassüllő
- harcsa
- kősüllő
- márna
- menyhal
- ponty
- sebes pisztráng
A többi darabszám korlátozással nem védett őshonos halfajból naponta összesen 10 kg fogható.
Fontos megjegyezni, hogy a helyi horgászrendben a vízhasznosító a napi mennyiségi korlátozásokat szigoríthatja, egyes halfajok esetében heti és éves korlátozásokat határozhat meg, ezért a horgászat megkezdése előtt mindenképpen tájékozódjunk a helyi szabályokról!